Ses sorunları; yazılımsal problemlerden veya hoparlör ve mikrofon soketine toz kaçmasından kaynaklanabilmektedir. Ses sorunlarını giderebilmek için cihaz sahiplerinin kargo ile veya servisimize gelerek cihazlarını teslim etmeleri gerekmektedir. Soketteki tozun temizlenmesi, yazılım problemlerinin giderilmesi, hasar gören bölgelerin onarılması gibi işlemler; teknik servisimiz tarafından yapılmaktadır.

Ses Sorunlarının Yaşanması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Ses problemleri yaşandığında yapılacaklara bakıldığında; öncelikle cihazın yeniden başlatılması gerekmektedir. Cihaz kapatılıp açıldıktan sonra ses problemlerinin hala yaşanıp yaşanmadığına bakılması gerekmektedir. Akıllı cihazın kendi kendisine telefonu sessize alması gibi problemlerin yaşanması durumunda; yaşanan ses sorunları, yazılımsal problemlerden kaynaklanmaktadır. Bu tarz ses problemlerinin çözülebilmesi için cihaz fabrika ayarlarına geri döndürülebilmektedir. Ayrıca yeni bir cihaz almak da alternatif seçenekler arasındadır.

Telefondan Az Ses Gelmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Cihazın sesinin az çıkması halinde; öncelikle sesin açık olup olmadığının kontrol edilmesi gerekmektedir. Telefon görüşmesi sırasında ses hem az geliyor ise hem de cızırtı duyuluyor ise; bu durum cihazda yüklü bulunan uygulamalardan da kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple cihaz içerisinde ses sorunlarına neden olabilecek bir uygulamanın yüklü olup olmadığına bakılmalıdır. Ardından cihaz fabrika ayarlarına geri döndürülebilmektedir ve ses problemlerinin azaldığı görülmektedir. Ayrıca cihazın ayarlar menüsüne giderek parazit giderici özelliğinin bulunması ve devre dışı bırakılması durumunda; telefondan gelen ses daha yüksek olmaktadır.

Cep Telefonu Hoparlöründe Ses Sorunlarının Oluşumu

Cihazın hoparlöründe ses probleminin olması halinde; oldukça cızırtılı ses gelebilmektedir veya hiç ses gelmeyebilmektedir. Zaman içerisinde cep telefonlarının kullanımı sırasında sergilenen performans düşmektedir. Hoparlör ve mikrofon gibi telefonlarda sık kullanılan parçaların da performansları azalmaktadır.

Cep telefonlarının hoparlörlerinin performanslarının azalması, hoparlörden daha az ses gelmesi gibi problemleri çözebilmek için öncelikle hoparlörde kirin birikip birikmediğine bakılması gerekmektedir. İstenmeyen partiküllerin birikmiş olması halinde; hoparlöre zarar vermeyecek şekilde temizlik işlemi yapılmalıdır. Bunun için kürdan veya diş fırçası kullanılabilmektedir. Sivri ve metal cisimleri tercih etmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde mikrofon da hoparlör gibi temizlenmelidir. Ancak mikrofonun ve hoparlörün bu yöntem ile temizlenmesi sonucunda zarar görebilme ihtimali olduğu için çok sağlıklı bir işlem değildir.

Hoparlördeki Ses Sorunlarını Gidermek İçin Soket Temizliği Nasıl Yapılır?

Hoparlör soketinin temizlenmesi için öncelikle soketin toz veya kirle dolup olmadığından emin olunması gerekmektedir. Akıllı cihazlarda yaşanan ses sorunlarının büyük bir kısmı, soketin kir veya toz ile dolması sonucu yaşanmaktadır. Soket temizliğinin evde yapılmasını önermiyor olsak da; evde yapmak isteyen cihaz sahipleri, elastik bir bant veya çift taraflı silikon bant kullanabilmektedirler. Hem yapışkan hem de elastik olan bantlardan küçük bir parçanın kopartılması ile beraber cihazın hoparlör ve mikrofon boşluklarına bu bantlar yerleştirilerek temizlik yapılabilmektedir.

Soketin temizlenmesi için kullanılan bantlar; soketin bulunduğu bölüme sokulmaları ile beraber kirleri ve tozları çekmektedirler. Ancak ses sorunlarını çözebilmek için işlemin dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bantlar ile sokete aşırı baskı uygulanması sonucunda soketin hasar görmesi muhtemeldir.

Hoparlör Ses Sorunlarını Geçirmek İçin Soket Değişimi Nasıl Yapılır?

Hoparlör soketinin değiştirilmesi için ses probleminin sebebinin bilinmesi gerekmektedir. Hoparlörden ses gelmemesinin nedeni; kir ve toz birikmesi haricinde donanım problemlerinden de kaynaklanabilmektedir. Cihazın darbe alması, alınan darbe sonucunda soketin kırılması, soketin sıvı ile teması, sıvı teması sonucu nem oluşumu ile beraber oksitlenme meydana gelmesi gibi durumlar; donanımsal problemler arasında sayılabilmektedir.

Hoparlör soketlerinde donanımsal problemlerin yaşanması halinde; cihaz sahiplerinin bu problemi evlerinde çözebilmeleri mümkün olmamaktadır. Dolayısı ile teknik servise başvurmaları gerekmektedir. Teknik servis olarak; bütün telefon modellerinin parçalarını bulundurduğumuz için her telefon modelinin soket değişimini yapabilmekteyiz. Cihazın orijinal parçalar ile eski sağlam haline dönebilmesini sağlamaktayız.

Ses Sorunlarının Giderilmesi İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Ses sorunları ile ilgili önemli noktalar aşağıda verilmiştir:

  • Ses sorunlarının giderilmesi için yapacağımız bütün parça değişimlerinde %100 orijinal ürün kullanmaktayız. Aynı zamanda kullandığımız parçaların da garantileri bulunmaktadır.
  • Sterilize edilmiş bir ortamda teknik servis hizmetimizi vermekteyiz. Senelerdir bu sektörde çalışan, tecrübeli personellerimiz ile ses sorunlarının tamiri hizmetini vermekteyiz.
  • Ses sorunları giderilirken cihazdaki bilgilerin kaybolması gibi bir problem ile karşılaşılmamaktadır. Bunun nedeni ise; ses sorunları çözülürken cihaza format atılmasının gerekmemesidir. Ancak yazılımsal sebepler ile ses sorunu yaşanması halinde; veri kaybı yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda teknik ekibimiz öncelikle cihaz sahibine bilgi vermektedir ve cihaz sahibinin onay vermesi halinde işleme devam etmektedir.

Ses Sorunlarını Gidermek İçin İstenen Ücretler Nelere Göre Değişmektedirler?

Ses sorunları ücretlerinin belirleyicilerine bakıldığında; problemin neyden kaynaklandığı büyük önem taşımaktadır. Yazılımsal ya da donanımsal kaynaklı bir problem olduğu tespit edildikten sonra net bir fiyat verebilmekteyiz. Cihazın markasına, modeline, kullanılacak olan sokete göre bu ücretler değişiklik göstermektedirler.

Ses sorunlarını gidermek için yaptığımız işlemlerde özel ekipmanlar kullanmaktayız. Aynı zamanda parça değişimini orijinal parçalar ile yapmaktayız. Bu da soket değişim fiyatlarını arttıran etmenlerden biridir.

Ses Sorunları
Ses Sorunları

Ses Sorunları
Ses Sorunları