Akıllı telefon tamiri yapılması, telefon servisleri tarafından yapılmaktadır. Garanti kapsamında olmayan cihazlar için akıllı telefon tamiri servislerde farklı ücretler karşılığında onarımları yapılmaktadır.

Akıllı telefon tamiri kapsamında yazılım ve donanım anlamında hemen her türlü destek verilebilmektedir. Bu hizmetler için öncelikle telefonunuzu servislere teslim etmeniz ve sorun tespitini beklemeniz gerekmektedir. Bununla birlikte her arız için farklı tamir süresi bulunmaktadır.

Akıllı telefon arızaları içerisinde en çok rastlanan ekran kırılması, batarya yetersizliği ya da şarj alımının bozulması olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra dokunmatik ekranların kullanımına ilişkin problemlerle de karşılaşılabilmektedir.

Akıllı Telefon Tamirinde Hangi İşlemler Vardır?

Akıllı telefon tamiri içerisindeki işlemler, işletim sistemine göre farklılık göstermekle birlikte şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kulaklık girişinin bozulması ya da kulaklıktan ses gelmemesi sorunu
 • Şarj alımıyla ilgili problem olması, şarj kablosunun ya da şarj girişinin bozulması
 • Ana ekran tuşunun bozulması
 • Kamera görüntüsünün olmaması ya da kameranın işlevini kaybetmesi
 • Hoparlör sisteminin bozulması
 • Telefonun açma-kapama tuşunun işlevini kaybetmesi
 • Ekran görüntüsünde bozulma olması
 • Bataryanın hızlı bitmesi ya da doldurma işleminde problem olması
 • Dokunmatik ekranda bozulmalar meydana gelmesi ya da işlevinin kaybolması
 • Ana kart değişim işlemleri
 • Akıllı cihazların kasalarında değişim yapılması
 • Yazılım güncelleme işlemleri ya da virüs koruma programları

Bu durumlar yazılım ya da donanıma bağlı olarak oluşmakta olan hasarlardır. Bir hafta ile on gün içerisinde değişkenlik göstermekte olan servis süreleri bulunmaktadır. Bazı durumlarda tamir süresi daha uzun da olabilmektedir.

Garanti Kapsamında Değerlendirilen Tamir İşlemleri Nelerdir?

Garanti kapsamında değerlendirilen tamir işlemleri, kullanıcı etkisi olmayan cihazın kendiliğinden oluşan hasarlar olarak bilinmektedir. Cihazların yazılım ya da donanım işlemlerinde oluşan bu hasarların garanti kapsamı dahilinde olup olmadığının öğrenilmesi için servislere sorulması gerekmektedir.

Garanti süreleri iki yıl olduğu için, iki yıl süreden sonra garantinin karşılayacağı durumlarda da ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle yapılması gereken tamir işlemlerinin ücret karşılığında alınması gerekmektedir.

IOS işletmesi olan ya da Android işletmesi olan cihazların tamir işlemleri birbirinden farklıdır. Bu cihazlar içerisinde yapılacak olan işlemlerin ücretleri de birbirinden farklı olmaktadır. Örneğin ekran değişimi her model için farklı ücretlerle yapılmaktadır.

Akıllı Cihazlarda Ekran Tamir İşlemleri

Akıllı cihazların ekranlarının tamir edilmesi, sorunun neyden kaynaklandığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu cihazlar içerisinde dışarıdan müdahale olması ya da içeriden müdahale olması servis aşamalarını değiştirmektedir.

Akıllı telefon tamiri yapılırken ekran değişimi en kısa süreli işlem olarak bilinmektedir. Ortalama yarım saat kırk dakika içerisinde kırık ekranların değişimi yapılabilmektedir. Fakat ekranda kırık olmamasına rağmen iç ekranda problem oluşması nedeniyle yapılan tamir işlemleri daha uzun süreli tamir süreçlerini gerektirmektedir.

Akıllı cihazlarda ekranın su geçirmesi halinde de tamir süresi uzun sürmektedir. Bu işlem daha zorlayıcı olabilmektedir. Çünkü cihazın iç kısmında, iç ekranında bir problem meydana gelebilmektedir.

Akıllı Cihazlarda Batarya Değişim İşlemleri

Akıllı cihazlarda batarya değişim işlemleri, bataryası çıkabilen akıllı cihazlara uygulanmaktadır. Batarya süreleri ortalama iki yılda dolmakta ve batarya kalitesinde düşüş meydana gelmektedir. Bu nedenle batarya kalitesinin daha iyi bir seviyeye gelmesi için değişim yapılması gerekmektedir.

Batarya değişimi ile ilgili olarak arız durumları da söz konusu olabilmektedir. Arıza oluşması halinde telefonun şarj alamaması söz konusu olmaktadır. Bu problem bataryadan kaynaklandığı gibi beraberinde şarj soketinden ya da kablonun arızasından da kaynaklanabilmektedir.

Batarya değişiminin yapılmasının ardından problemin devam etmesi halinde sorunun kaynağı farklı olduğu için uzun süreli işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemler, cihaz modeline göre de değişkenlik göstermektedir.

Batarya değişiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu, bataryanın sahte ya da gerçek olması ile ilgili olmaktadır. Bu nedenle güvenilir olmayan yerlerden batarya alınmaması önerilmektedir. Beraberinde bataryanın kutusundaki orijinal amblemlere de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Akıllı Cihazlarda Yazılımsal Tamir İşlemleri

Akıllı cihazların yazılım problemlerinden kaynaklanan tamir işlemleri, cihazın dışarıdan bir müdahale almaması halinde arıza meydana gelmesi nedeniyle yapılmaktadır. Bunun yanı sıra cihazın yüksek bir yerden düşmesi ya da sıvı alması nedeniyle de yazılımsal problemler ortaya çıkabilmektedir.

Cihazların yazılımları ile ilgili bir problem oluşması durumunda tamir süresi daha uzun olmaktadır. Ana kartın değişimi ya da yazılım güncellemesi gibi durumların söz konusu olması halinde yirmi güne varan tamir süreleri oluşabilmektedir.

Yazılım ile ilgili olan tamir işlemleri uzun süreceği için bazı tamir servisleri tarafından yedek telefon temini yapılabilmektedir. Fakat bunun zorunlu olmadığı ön görülerek, tamir yaptıracak kişilerin işlerinin aksamaması için yedek bir telefon bulundurmaları önerilmektedir.

Akıllı telefon tamiri yapılırken servis yetkilisi tarafından, tamir süresine dair bilgi alınmalıdır. Bununla birlikte telefonda tamir sonrasında herhangi bir uygulama değişikliği olup olmayacağı öğrenilmeli ve eğer ihtiyaç görülüyorsa telefon içerisindeki bilgilerin yedeklemesinin yapılması gerekebilmektedir.

Akıllı telefon tamiri

Akıllı telefon tamiri